Video chat Telegram ve WhatsApp karşı karşıya! İddialara yanıt geldi

Telegram, sık sık WhatsApp’ı güvenlik gerekçesiyle eleştiriyor. WhatsApp yöneticilerinden Will Cathcart da Telegram’a yönelik bazı olumsuz açıklamalar yaptı. Telegram ise WhatsApp tarafından kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. İki büyük rakip anlık haberleşme platformu arasında kavga yeniden ateşlenmiş oldu. Peki Telegram, WhatsApp için neler söyledi ve kendini nasıl savundu? Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

Telegram, WhatsApp iddialarına yanıt verdi!

WhatsApp kurucularından Will Cathcart, Telegram’ı Wired makalesi üzerinden ele aldı. Bu makale üzerinden de Telegram’ın aslında Uçtan Uca Şifreleme özelliğini olmadığını açıkladı. Daha önceden konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda da Telegram’ın kullanılmaması gerektiğini ve özel bir nedenle burayı asla kullanmayacağını belirtmişti.

Öte yandan belirtmek gerekiyor ki iki taraf arasındaki karşılıklı tartışmalarda Telegram, sürekli olarak Uçtan Uca Şifreleme özelliğinden bahsederek uygulamanın güvenli oluşunu anlatıyor. Cathcart, ek olarak da uygulamanın Konum üzerinden takip ettiğini ve bu nedenle Rusya- Ukrayna Savaşı sırasında kullanıcılarını riske attığını belirtmişti. Fakat Telegram, yalnızca kullanıcılarının açık olduğu durumlarda yakın konumları görebilir. Yani bu sadece Telegram kullanıcıları tarafından tercih edilecek bir ayar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top